Weboldalt szeretnék, mit tegyek?
Ma már szinte minden cégnek és egyre több magánszemélynek is van weboldala. Mielőtt valaki elkezdi megszerkeszteni/elkészíttetni oldalát, számos dolgot figyelembe kell vennie. Ezért is fontos a weboldal tervezés.
Mi lesz az oldal célja?
Erre nagyon sok fajta válasz érkezhet: csak blogolgatni szeretne, webshopot szeretne, landing oldalt szeretne, ahol bemutatkozik, tanfolyamot szeretne indítani, és még 1000+1 oka lehet.
A szándéktól függően kell kialakítani az alapokat.
Mi legyen az oldal neve?
Érdemes olyan nevet választani, ami utal a tartalomra. Figyeli kell, hogy ne legyen túl hosszú, könnyen leírható legyen, ékezetek nélkül olvasva se legyen félreérthető. Ha van már pár ötlet, akkor ellenőrizni kell, hogy a név nem foglalt-e?
A tárhelyre is gondolni kell…
Hiszen ez ad megfelelő hátteret az oldal működéséhez. Ha elavultabb, lassabb a szolgáltató szerverparkja, amin az adatokat tárolják, az később sok bosszúságot okozhat. Többször jelentkezhetnek a szerkesztés során hibakódok, de az oldal gyorsasága is múlhat rajt. És azt már tudjuk, hogy a gyors weblap milyen fontos a mai világban.
A megfelelő szolgáltató választásával nem kell ettől tartanunk. Szakember véleményét esetleg érdemes lehet kikérni.
Hogyan tovább?
Ha megvan a tárhely, megvettük a domain nevet, akkor jön a munka “nehezebb” része, a kivitelezés. Célszerű olyan oldalt szerkeszteni, ami kezelő- és felhasználó barát. A tulajdonosnak sem okoz gondot, ha valamit változtatni szeretne, pl. egy blogbejegyzést feltenni, egy új terméket feltölteni, és a látogató is könnyen eligazodik az oldalon.
A cél kitűzése után el kell tervezni, hogy milyen funkciókra lesz szükség. A teljesség igénye nélkül egy blognál kell-e olyan rész, ahol az íráshoz mások hozzászólhatnak? Kell-e kapcsolatfelvételi űrlap? Webáruháznál hányféle termék lesz? Szükséges-e Google térkép? Fel lehet-e iratkozni hírlevélre? Milyen fizetési folyamatot szeretnének? Milyen módon lehet fizetni? Digitális, vagy fizikális termékről van-e szó? Ha fizikális, hogy alakul a szállítás? És még vég nélkül lehetne sorolni.
Érdemes hasonló oldalakat átböngészni és ha megtetszik valamilyen megoldás, azt a megfelelő módon a saját honlapba beilleszteni.
Mennyire fontos a design?
Ezek mellett ez is egy fontos kérdés. Az első pár pillanatba a látogató eldönti, hogy érdekli-e a tartalom,vagy sem, ezért érdemes megnyerő színeket, kialakítást választani. A legjobb, ha van egy saját logó is, ami lehetőség szerint tükrözi a céget/személyt. Ez már magában egyediséget ad.
Azt is figyelembe kell venni, hogy amíg pár éve főleg számítógépen böngésztek az emberek, ez mára sok esetben a telefonra, tabletre korlátozódik. Az szinte mindig kéznél van, ha valamit gyorsan megnéznénk. Ezért tehát arra is figyelmet kell fordítani, hogy mind a megjelenés, mind pedig a felhasználói élmény minden eszközön tökéletes legyen (számítógépen, tableten, telefonon).
Mi van még?
Már ilyenkor érdemes azt is végiggondolni, hogy ki fogja írni a bejegyzéseket? Blognál egy vagy több író lesz? Milyen gyakran ír(nak)? Honnan lesznek a képek? Saját fotókat használnak, vagy vesznek/ingyenesen letöltenek? Arra mindig nagyon figyelni kell,hogy csakis jogtiszta képek kerüljenek fel, ellenkező esetben bírság is lehet a vége. A megvásárolt, vagy ingyenesen letöltött képek (vannak erre megfelelő oldalak) forrását célszerű megadni minden esetben. Saját képeknél ez nem okoz problémát.
És mikor azt hisszük mindennel megvagyunk….
Ki fogja kezelni az oldalt? A tulajdonos veszi át a dolgot, vagy megbízza a készítőt ezzel? A rendszeres frissítés elengedhetetlen a gyorsasághoz. Ezt el tudja végezni a tulaj is, vagy speciális programozói tudást igényel?
Én WordPress oldalak kialakításával foglalkozom. A hozzám fordulókat megtanítom az alap dolgok kezelésére. De ha valaki nem szeretne ezzel foglalkozni, szívesen karban tartom az általam készített oldalát.
Természetesen minden esetben szerződést kell kötni a kivitelezővel (ha nem magunk készítjük), amelyben minden apró részlet rögzítésre kerül. Ki mit vállal? Milyen határidővel? Milyen funkciókat kér a megrendelő, stb.. Ezek mind befolyásolják a munka végösszegét. Ha később karbantartást is szeretne valaki, ennek is szerepelnie kell, annak díjával együtt. Ez azért fontos, mert későbbi esetleges vitánál a szerződés jó esetben minden kérdésre megadja a választ.
Jó ötletelgetést kívánok mindenkinek!
Kérdés esetén keress bizalommal. A kapcsolatra kattintva kérheted az INGYENES konzultációt is.
Ha tetszett az írásom, kövess Facebookon és Instagramon is.